Amióta kint vagyok, azt látom, hogy szükség van jövőkép alkotásra és missziók megfogalmazására szakmai gyakorlati helyemen is. Korábban ugyan már volt szerencsém belelátni jövőkép tervezésének és missziók megfogalmazásának, tisztázásának folyamataiba, amikor egy szervezetfejlesztéssel foglalkozó cégnél dolgoztam, mégis úgy éreztem, hogy ezen a területen fejlődnöm kell, főleg azért, hogy tovább tudjam adni ezt a módszertant és gondolkodásmódot, így jelentkeztem egy stratégiai-tervezés képzésre.
A hétvégi pihenésem azzal telt, hogy 2018. december 15-én és 16-án részt vettem a Közélet Iskolája Alapítvány stratégiai tervezés kétnapos képzésén.
A képzés során megtudhattuk, hogy mitől működik jól egy társadalmi mozgalom, és mitől tudunk elérni társadalmi hatást.
Mára a sokszori és indokolatlan használat miatt a stratégia és a stratégiázás kifejezést eléggé elhasználtuk, és jelenleg is koptatjuk a jelentését.
A stratégia nem cél, hanem eszköz
Többféle gyakorlat során megtapasztalhattuk, hogy az a jó, amikor egy stratégia nemcsak egy dokumentum, hanem a szervezet gerincét adja azáltal, hogy ott a folyamatos stratégiai gondolkodást használják. Vagyis a stratégia nem cél, hanem eszköz, valójában sokkal fontosabb hogyan alkotjuk meg, és ezáltal az alkotás folyamatát és az erről való gondolkodást is elsajátítjuk.
Tulajdonképpen a stratégia egy útvonaltervhez hasonlítható, hogy a jelenből, onnan, ahol most vagyunk hogyan tudunk eljutni a jövőbeli célunkhoz. Milyen utat és milyen eszközt választunk az út megtételéhez? Már az, hogy erről a folyamatról beszélni kezdjünk és beszélni tudjunk egy szervezetben, stratégiai gondolkodást feltételez.
Különbség vízió és misszió között
A két nap során végigmentünk a stratégiai alkotási folyamaton egy-egy szervezet saját példáján keresztül, így tényleg gyakorlatban sajátítottuk el a know-how-t. A képzés segített nekem, hogy a stratégiai gondolkodást megértsem, és összefüggésében lássam a stratégia alkotás egyes lépéseit. Megértettem, és már különbséget tudok tenni vízió és misszió között, már értem, hogy mi az a változás elmélet (theory of change), és már azt is értem, hogy ennek miért van jelentősége. A víziónk elérése érdekében, illetve az afelé megtett úton fontos ezzel is tisztában lenni a víziónk mellett, hiszen ezek mentén választjuk és használjuk a módszereinket.
A képzés nemcsak szakmai oldalról, de személyes oldalról is nagyon megérintett, hiszen olyan embereket ismertem meg, és olyan gesztusokat kaptam, ami egy jelentős érzelmi és motivációs többletet adott.
Egy példa: egy számomra eddig ismeretlen ember megengedte, hogy ott aludjak az otthonában, miközben Ő külföldre utazott. A képzés alatt is végig azt éreztem, hogy mi egy nagyszerű közösség részei vagyunk, akik tényleg egy jobb jövő megteremtéséért küzdenek.
Az itt tanultakat hasznosítani fogom szakmai gyakorlati helyemen is. Nagyon fontos, hogy világos jövőképet alkossanak a szervezet kulcsemberei, és végigmenjünk a stratégia alkotás folyamatán.
Szerző: Biró Gergő
Fotók: Unsplash
A VilágEgyetemista blogon Campus Mundi ösztöndíjat nyert hallgatók történeteit ismerheted meg.
Ha te is kedvet kaptál, pályázati információkat a Tempus Közalapítvány
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. F
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.