Több helyi ismerősömtől is hallottam már a kezdetektől fogva, hogy Albuquerque nem egy „tipikus” amerikai város. És ahogy telnek a hónapok, én is egyre többet tapasztalok egész Új-Mexikó egyediségéből.
Az új-mexikói szakmai gyakorlatnak egy külön előnye, hogy itt nemcsak az amerikai kultúrát ismeri meg az ember, hanem egyszerre közelebb kerül némi őslakos indián-, illetve valamennyire a mexikói kultúrához is. Mindkettő áthatja bizonyos szinten az itteni építészetet, a gasztronómiát, a szokásokat. De meglepő módon még magyar vonatkozást is talál a környéken az ember!
Következzen tehát egy kis kedvcsináló két feledhetetlen kirándulási lehetőségről a környéken, Albuquerque-től csupán egy-két órányira: az úti beszámolóm a titkos kutatólaboratóriummal rendelkező Los Alamos városkáról, illetve az ősi indián Acoma Pueblo településeiről.
Los Alamos
Az Új-Mexikó északi részén fekvő Los Alamos egy újabb remek bizonyíték arra, hogy mi magyarok mindenhol ott vagyunk. A meredek kanyonokkal szabdalt hegyen megbúvó kisváros számos túraútvonalat és lélegzetelállító kilátást tartogat a látogatók számára, azonban nem emiatt híres – Los Alamos az „atombomba szülővárosa”.
A részleteket itt hosszú lenne kifejteni, ami viszont említésre méltó, az
a titkos kutatólaborban dolgozó magyar és egyéb közép-európai származású tudósok száma és nemzetközi szinten elismert munkássága,
akik a második világháború alatt az itt zajló Manhattan tervben vettek részt. Egy félnapos látogatás alatt mindent megtudtam az atombomba kifejlesztéséről, teszteléséről, a második világháborúban való alkalmazásáról, valamint a mindebben jelentős szerepet játszó magyar tudósok életéről.
Acoma Pueblo
Egy merőben eltérő érdekesség a környéken a helyi őslakos indiánoktól maradt fenn. Számos indián település (~pueblo) és rezervátum található elszórva itt az Egyesült Államok délnyugati területén, a legtöbb valamennyire látogatható is. Észak-Amerika legrégebb óta folyamatosan lakott települése, az Acoma Pueblo pedig Albuquerquetől csupán bő egy órányi autóútra fekszik.
A hivatalosan négy településből álló Acoma Pueblo leglátványosabb, látogatható része a Sky City. Ennek a fennsík (mesa) tetején fekvő ősi településnek néhány száz évvel ezelőtt elvileg 6000 lakosa volt, ma már azonban jóval kevesebb helyi várja odafent a látogatókat, akik magukba szippanthatnak egy kicsit a régi idők tradícióiból, és gyönyörködhetnek a lélegzetelállító tájban.
És személyes tapasztalatom alapján méltán híres ez az „égi város” – az itt élő indiánok történelmének megismerése mellett a végtelen sivatagos-sziklás vidéket egy életre megjegyzi az ember…
Szerző: Eidenpenz Orsi
Fotók: Eidenpenz Orsi
A VilágEgyetemista blogon Campus Mundi ösztöndíjat nyert hallgatók történeteit ismerheted meg.
Ha te is kedvet kaptál, pályázati információkat a Tempus Közalapítvány
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. F
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.