Dél-Korea rengeteget adott nekem. 2018-ban, amikor a részképzésemet töltöttem Szöul egy elővárosában, Suwonban, gyakorta jártam be a fővárosba. Csupán egy metróútra volt a központ, egy karnyújtásnyira minden szépségével és csodájával.
Idén, a szakmai gyakorlatom előtt, közben és után is, már-már haza mentem a fővárosba, pedig sosem voltam, és sosem leszek a nagyvárosba vágyó személyiség. Szöul viszont mégis különleges helyet foglal el a szívemben, és vidékiként gyanítom, sokkal jobban megismertem, mint például Budapestet. Az elkövetkező sorokban a számomra legkedvesebb, legérdekesebb helyeket szeretném kiemelni, amik a személyes élményeim alapján kerültek kiválasztásra.
Lotte World Tower
Dél-Korea legmagasabb, 555 méteres felhőkarcolója, mely egyben a világ ötödik legmagasabb épülete. Emellett méltán szállt harcba, több rekordot is megdöntött, így lett a világ legmagasabb üvegezett aljú kilátója, összességében pedig a világ harmadik legmagasabb kilátótornya. Izgalmasan hangzik, nem? 123 emeletén luxusszálloda, üzletek, irodák, elegáns lakások, a 117–123. emeleten egy mindenki számára látogatható kilátó foglal helyet, ahova a világ leggyorsabb felvonójával lehet eljutni. A feljutás élménye, a körítés, amivel aztán csodálatos látkép tárul elénk, az üvegezett járólapok, mindez együttesen teszik felejthetetlen élménnyé a Lotte tornyot.
Tudtam a létezéséről, meg is fordultam arra többször, ám feljutni csak 2019-ben tudtam a családommal, még a szakmai gyakorlatom előtt. A torony mellett egyébként vidámpark, bevásárlóközpont is található, érdekes az éjjeli fények is a környékén, érdemes ellátogatni. Fontos megjegyezni, hogy ha a felhős időt fogunk ki, akkor mindenképp ellenőrizzük, hogy a torony legteteje látszik-e lentről, mert ha nem, akkor nem fogunk lelátni sem sajnos.
Gyeongbokgung Palota
Erről a palotáról már egy egész bejegyzés szólt ,,A palota ékköve” címmel. Nem is írnék róla túl sokat, csak annyit, hogy semmiképpen se hagyjátok ki, remekül el lehet barangolni a palota falai között. Nyáron a bérelt tradicionális viselet, amivel ugye ingyen léphetünk a palotákba, igen meleg tud lenni, ilyenkor elég akár csak két órára bérelni ruhát. Tavasszal a cseresznyevirágzáskor igazán különleges élmény a rózsaszín fák tűzdelte királyi palota.
Hwaseong Fortress
A Hwaseong erődítmény igaz már nem Szöulban, hanem Suwon városban található, ám egy kis metrózással könnyen elérhető. Az erőd közel hat kilométer hosszú, és rengetegszer bejártam már legalább egy-egy részletét. A részképzés alatti tanulmányút során ismerkedtünk meg a történelmével, vezettem itt körbe magyarokat a nyári melegben, de életem első koreai napjai is ehhez az erődítményhez köthetőek. Idén már a családomnak is megmutattam egy kis részletét, ami megannyi kellemes emléket idézett fel. Az erőd egyébként nem a várost, hanem egy sírt hivatott megvédeni, és számos magaslati pontjától kitűnő kilátás nyílik a városra.
Yeouido
Szöulban az egyik legjobb program estefele kiülni a Han folyó partjára kaját rendelni, vagy a part egyik boltjában bevásárolni, aztán a fűben összeülni a családdal, barátokkal. Bérelhetsz pokrócot, fényeket, kisasztalt, de hozhatod otthonról a sajátodat is. A gyerekek a hatalmas szökőkutakban játszanak, a fiatal egyetemisták pedig ilyenkor már ki is nyitják az első üveg Soju-t (koreai alkohol). Yeouido a sziget neve, ahol egyébként parkok, sétányok, modern szállodák és irodaházak is helyet kapnak, és cseresznyevirágzáskor fesztivál is zajlik itt. A várost átszelő Han folyónak ez a legkedveltebb része, mind a helyiek, mind a turisták körében. A sziget nyugati sarkán, a folyóparton fekszik egyébként az országház is, amit szintén érdemes megtekinteni.
Olympic Park
Több stadiont, emlékművet, zöldövezetet, múzeumot felsorakoztató park, számos remek lehetőséggel, és igazi vadonélő nyuszikkal. A szinte bejárhatatlan méreteket öltő parkot a szöuli olimpia előtt kezdték el építeni 1986-ban, majd az olimpia befejeztével nyerte el végleges formáját. Az országok előtt tisztelgő zászlók mögött kőbe vésve sok magyar névvel futhatunk össze, ahogy az éremtáblázatokat tanulmányozzuk. A parkban rengeteg kutyasétáltató, bicikliző, horgászó ember leli örömét, beljebb sétálva pedig megannyi piknikező család, baráti társaság ücsörög a fűben. Ez az elfoglaltság, a közös evés, a közösségi élet nagyon fontos szerepet játszik a koreaiak életében.
Ételt rendelni pedig szinte bárhonnan, bárhova lehetséges, semmi gond, ha éppen a park kellős közepén éppen egy nyuszit próbálsz megsimogatni, a megrendelt rántott csirkét sörrel rövid időn belül kézbe kapod. A park másik oldalán a stadionok foglalnak helyet, itt jelenleg is sporteseményeket valamint grandiózus koncerteket rendeznek. Háromban én is megfordultam, ugyanis mind a három nagyobb koncert, amin voltam, három különböző stadionban került megrendezésre.
Minden megemlített, általam kiemelt helyszínre könnyen eljuthatunk metróval, busszal, taxival. Utunkat például a Naver térképalkalmazással, vagy Szöul metrótérképével is könnyedén megtervezhetjük, de például a Lotte Torony és az Olimpia Park között sétálhatunk is egy jót.
Fotók: Jelenics Mercédesz
Szerző: Jelenics Mercédesz
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. F
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.