Kevés múzeum bír olyan gazdag műkincs-gyűjteménnyel, mint a párizsi Louvre. Az idegőrlő sorban állás, majd a csarnokok és folyosók falain feltornyozott képek szemrevétele fizikai és szellemi erőpróba, így erősen ajánlott látogatásunkat előre megtervezni, hogy a múzeumboltba már ne megtört és kedveszegett zombiként lépjünk be. Első látogatásom tanulságait levonva összegyűjtöttem néhány hasznos tippet ahhoz, hogy a Louvre ne csak presztízskérdés, hanem tartalmas és befogadható élmény legyen.
1. Kerüld el a sorokat két egyszerű trükkel
A Louvre-ról nehéz szuperlatívuszok nélkül beszélni, és ez bizony nemcsak a műtárgyak értékére, hanem olyan hétköznapi dolgokra, mint a bejárat (és számomra megdöbbentő módon a férfi WC) előtt kígyózó sorra is igaz. A látogatóközpontba való bejutás főszezonban 1-2 órát is igénybe vehet, és ezután még hátra van a pénztárban való, szintén nem rövid várakozás. Ezt azonban két módon is könnyen ki tudjuk cselezni. Egyrészt a múzeum honlapján lehetőségünk van 17 euróért teljesárú jegyet vásárolni konkrét időpontra, amely ugyan 2 euróval drágább a helyben vett jegynél, cserébe azonban soron kívüli bejutást biztosít. Ha mégis a helyszínen szeretnél jegyet váltani, akkor elsősorban a 7-es metró aluljárójából nyíló bevásárlóközponton, a Carrousel du Louvre-n (Rue du Rivoli 99) keresztüli belépést javaslom. Az üvegpiramis előtti tolongáshoz képest – ugyan délelőtt mentünk és januárban – mi sorban állás nélkül tudtunk belépőt vásárolni.
2. A Louvre nem olcsó mulatság - de 26 év alattiaknak igen
Párizs, a szerelmi klisék városa, legtöbbünk számára kiemelkedő helyet foglal el a bakancslistán, de anyagi szempontból korántsem mindegy, hogy hány évesen tervezzük a meglátogatását. Én a minél korábbi utazást tanácsolnám, ugyanis az állami múzeumok - így a Louvre is - 25 éves korig ingyenesen látogatható az Európai Gazdasági Térség állampolgárai számára. Ugyan elővételben nem tudsz 0 eurós jegyet vásárolni, viszont a pénztár megkerülésével, személyi igazolványod felmutatásával simán bejuthatsz a kiállítótérbe. Ha pedig már nem vagy jogosult díjtalan belépésre, akkor se csüggedj: egy 2019-es kezdeményezés jóvoltából minden hónap első szombatján este 18:00-tól 21:45-ig, valamint július 14-én a Bastille-nap alkalmából mindenki ingyenesen csodálhatja meg a múzeum kincseit.
3. Készülj fel lelkileg a tömegre
Évi közel 10 millió látogatójával a Louvre a világ egyik leglátogatottabb, egyben valószínűleg az egyik legkényelmetlenebb befogadói élményt kínáló múzeuma. A híres festmények előtti tülekedés és a szelfibottal felszerelt látogatók miatt úgy éreztem, hogy bárhol állok meg, valahogy mindig útban vagyok vagy belelógók egy képbe. Erre sajnos nincs megoldás, csak azokban az áldott pillanatokban reménykedhetünk, amikor egy-egy híresebb alkotás körül kitisztul a levegő egy fél percre. Elkerülhetjük viszont a délutáni tumultust, ha nyitásra megyünk, vagy kihasználjuk a szerda és péntek esti nyitvatartást.
4. Vigyél egy kis dugi ennivalót
Senkit sem szeretnék arra biztatni, hogy a szabályokat semmibe véve hétfogásos vacsorába kezdjen egy flamand csendélet előtt. Fontos ugyanakkor tisztában lenni azzal, hogy a termek végigjárása több órás szellemi jelenlétet igényel, ezért egy korty víz, szendvics vagy csoki sokszor életmentő lehet. Természetesen ez nem pótolja a bőséges reggelit, amelyre Párizsban szerencsére sok lehetőség akad.
5. Születtek remekművek a Mona Lisán kívül is
A Louvre azon ritka kulturális intézmények egyike, amely alig szorul állami támogatásra hatalmas bevételének köszönhetően. Sikerének kulcsa, hogy 1797. óta itt őrzik Leonardo da Vinci La Gioconda című munkáját, egyben a világ leghíresebb festményét. Már az első teremben ki volt táblázva a Mona Lisához vezető irány, jóllehet a festménnyel való találkozás messze alulmúlta várakozásaimat. A kiállítótérben felállított kordonok között, szigorú teremőrök terelgetése közepette körülbelül 5-10 méteres távolságból és mindössze 2 perc erejéig nézhettem farkasszemet a legendás mosolyú hölggyel. A Louvre üzletorientáltsága számomra meglehetősen kiábrándító volt, különösen azért, mert a gyűjtemény a reneszánsz nem kevésbé jelentős mestereinek, Giotto, Michelangelo és Raffaello műveivel is büszkélkedhet. És ekkor még nem is beszéltünk azokról az ikonikus alkotásokról, amelyek minden európai számára jelentőséggel bírnak, mint például a milói Vénusz, Hieronymus Bosch Bolondok hajója vagy Eugène Delacroix A szabadság vezeti a népet című festménye. Érdemes tehát az itt kiállított művekről a Louvre katalógusában tájékozódni, emellett a bejáratnál kapott múzeumtérképen feltüntetnek több fontos alkotást is.
6. Barangolás helyett tervezz útvonalat!
A Louvre-ban eltévedni egy rövid párizsi kiruccanás esetében komoly időveszteséget jelent. Tíz gyűjtemény mintegy 35 ezer (!) kiállított tárgya várja az érdeklődőket négy emeleten, így a múzeum teljes és beható körbejárása alsóhangon két-három napot vesz igénybe. Érdemes tehát egy olyan útvonalat összeállítani, amely érinti a legfontosabb alkotásokat. Ehhez ismét segítségül hívhatjuk a Louvre honlapját, ahol a művekhez tartozó leírások mellett előre összeállított tematikus útvonalakat is találunk.
A cikkben szereplő, nyitvatartással és árakkal kapcsolatos információk bármikor változhatnak, ezért mindig ellenőrizd őket a Louvre hivatalos oldalán!
Szerző: Nagy Anna
Fotók: Nagy Anna
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. FT EFOP ÉS 2,3 MRD. FT VEKOP FORRÁSSAL VALÓSUL MEG A TEMPUS KÖZALAPÍTVÁNY KEZELÉSÉBEN. PROJEKTSZÁM: EFOP-3.4.2-VEKOP-15-2015-00001
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.