Képzelj el egy péntek délutánt, amikor bringával hazafelé menet iskolás csoportok végtelen áradata foglalja le negyedórára a zebrát, és ha ez még nem lenne elég, folyton Hupikék törpikék sapkás felnőttekbe botlasz minden egyes sarkon.
Felmerülhet benned, hogy ez valamilyen furcsa belga módja a hétvégére hangolódásnak, nyomukba szegődve azonban gyorsan rájössz, hogy
mindenki Európa egyik legnagyobb képregény expójára, a Fête de la DB-re tart.
A röviden csak DB-ként emlegetett rendezvény Brüsszel hagyományos őszindító programja, amelyre rendszerint a város egyik legszebb részén, a Parc Royale-ban kerül sor.
Hogy miért pont Belgiumban rendezik meg a képregényszakma egyik legismertebb fesztiválját, ahhoz elég egy rövid pillantást vetnünk a belga tömegkultúra történetére. Belgium ugyan a mai napig harcot folytat Franciaországgal a „képregény szülőhazája” címért, azt viszont biztosan állíthatjuk, hogy az 1920-as kezdetétől fogva a műfaj mindig is óriási népszerűségnek örvendett a fiatalok körében.
A belga szcéna olyan kultikus alkotásokat adott a világnak, mint a Peyo Hupikék törpikéje, a Morris által jegyzett Lucky Luke és Hergé Tintin-sorozata.
Ha érdekel a képregények világa, érdemes felkeresni Brüsszel 1989. óta működő képregény múzeumát, de a városban sétálgatva egyébként is érdemes néha felpillantani, ugyanis a tűzfalakon nem ritkán képregényekből vett szereplőkkel és jelenetekkel találkozhatsz. Személyes kedvenceim azonban a hősökről elkeresztelt alternatív utcanévtáblák, amelyekkel a legváratlanabb helyeken találkozom. Erre például a Saint-Huber Galeries Royales árkádjai alatt bukkantam rá, amely Yoko Tsuno, a Roger Leloup által megálmodott asztronautanő előtt tiszteleg:
A BD-re természetesen nemcsak a kiadók települnek ki, hanem az alkotókkal is lehet találkozni, akik egész hétvégén nagyüzemben dedikálják műveiket.
Ez jelen esetben egy konkrét rajzot jelent, amelynek elkészítése általában 10-15 percet vesz igénybe, így a pavilonok bejáratánál mindig a sorban állók tumultusa fogadott. A helyzet a nemzetközi szekcióban sem volt másképp, a Magyarországot képviselő alkotók, Futaki Attila és Farkas Lajos, illetve Németh Levente és Mészáros János standjánál a leglelkesebb rajongók kempingszéken várták ki a sorukat.
A BD emellett arra is nagyon jó alkalom, hogy megfizethető áron egyedi kiegészítőket, hátizsákokat vagy pólókat vásároljunk magunknak, vagy éppen betárazzunk belőlük karácsonyra.
Én személy szerint két matricával, egy oroszlánnal és egy mosómedvével újítottam be, mindkettő a biciklim vázán kapott helyet.
Bár soha nem voltam nagy képregény rajongó, a hétvégét záró nagy felvonuláson látott óriási Hupikék törpike a vasárnapi reggeli matinéra emlékeztetett. Jó volt nézni, hogy a felnőttekből is előbújt az elfeledett gyerek, és hogy a sok régi mesehős nem merült feledésbe.
Szerző: Nagy Anna
Képek, videó: Nagy Anna
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. F
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.