Ebben a cikkemben egy kis segítséget, pár tippet szeretnék adni, hogy mi az, amit mindenképp kóstolj meg, ha Japánban jársz!
A japán konyhaművészet rendkívül változatos, sokszínű és persze óriási mértékben különbözik a magyar ételek jellegétől. A japán konyha alapja a tenger gyümölcsei, azokon belül is a halak és a számtalan zöldség. Jóformán minden ételükhöz használnak szójaszószt és tengeri algát. A hangsúly a friss hozzávalókon van: mindig azokat az összetevőket részesítik előnyben, melyeknek épp szezonja van. A szupermarketek (konbinik) polcain sorakozó árukon nemcsak a lejárat napja, de annak órája is szerepel. Az elmúlt 25 évben a japán nők tartották a várható élettartam világcsúcsát: átlagban 86,4 évig élnek. De nemcsak a nők, a férfiak is vezetnek ebben a világ 192 nemzete között. Ennek oka feltehetően az egészséges étrendben, étkezésben rejlik. Nem csoda, hogy a világ legidősebb embere egy japán asszony, Kane Tanaka, aki januárban töltötte be a 118. életévét.
Kép forrása: Guiness records instagram oldala
Kiemelt értékű, hogy Tanaka asszony is a tokiói olimpiai láng vivői között szerepel. Tanakát javarészt családja fogja segíteni tolószékében a száz méteres távolságon, ellenben Tanaka ragaszkodik hozzá, hogy az utolsó pár méteren saját lábán adja át a fáklyát.
Levesek
A japán leveseket, eltérően Magyarországtól, jellemzően az étkezés végén fogyasztják. Azonban van, hogy két levest is esznek egy-egy étkezés során, egyet az elején, egyet zárásként. A legismertebb a miso, ami halalapléből (dashi), valamint miso-pasztából készül, és a ramen, aminek számos ínycsiklandó változata ismert. A ramen húsból vagy alkalmanként halból készült alaplevet tartalmaz, melyet gyakran ízesítenek szójaszósszal vagy misoval. Feltétként legtöbbször szárított tengeri moszatot (nori), kamabokót (surimi), főtt tojást, illetve zöldhagymát tesznek rá. Japán szinte minden régiójának megvan a saját ramen változata. Ezeket a leveseket nagyrészt bárhol lehet kapni az országban, külön erre specializálódott, kizárólag rament felszolgáló éttermek is találhatóak Japán utcáin. Nagyon tudom ajánlani, rendkívül finom!
Kép forrása: Nosalty
Nabemono
A nabemono egy japán egytálétel, melyet az asztalnál, egy gázfőzőn főznek meg, és tartanak melegen az étkezés végéig, majd mindenki kedve szerint válogathat belőle. A hozzávalók régiónként változnak, emiatt nagyon különleges, mert mindenhol máshogy készítik. Éttermekben, amik főleg a hazai konyhára szakosodtak, és úgynevezett izakajákban (japán kocsmákban) lehet kapni.
Kép forrása: https://favy-jp.com/
A japánok egy-egy étkezés során többféléből esznek keveset, és már gyermekkorukban megtanulják, hogy lassan egyenek, minden egyes falatot külön élvezve. Sohasem rakják tele a tányért, mindenből csak keveset tálalnak és mindent külön tálban.
Sushi
A sushi főtt, ecetes rizs, amit leggyakrabban hallal vagy más tengeri eredetű élelmiszerrel együtt tálalnak. A közhiedelemmel ellentétben nem nyers halat jelent (ennek japán neve sashimi), bár ez is gyakori összetevője. Kismillió fajtája van: például nigiri, maki, temaki, uramaki és még sorolhatnám. A sushi hagyományos összetevői, a rizs és a nyers hal zsírszegény, fehérjében, szénhidrátban, Omega-3 zsírsavban és ásványi anyagokban gazdag ételek.
Kép forrása: https://www.life.hu/
Japánban gyakran kaiten sushi stílusban szolgálják fel, ennek jelentése „sushivonat”. A különböző színű tányérokon tálalt falatkák futószalagon haladnak el a vendégek előtt, akik leemelik, amelyik megtetszik nekik; a színek az árkategóriát jelzik, az étkezés végén eszerint kell fizetni.
Kép forrása: https://www.mosaique.life/
Szerző : Kiss Zsófia
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát és Instagramját is!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. FT EFOP ÉS 2,3 MRD. FT VEKOP FORRÁSSAL VALÓSUL MEG A TEMPUS KÖZALAPÍTVÁNY KEZELÉSÉBEN. PROJEKTSZÁM: EFOP-3.4.2-VEKOP-15-2015-00001
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.