Bár az Egyesült Királyság és Magyarország kultúrája is az európai kultúrkörbe tartozik, tehát drasztikus eltérésekről nem beszélhetünk, mégis van néhány olyan különbség, amely meglepetésként érheti a látogatót a szigetországban.
Az egész országban és Edinburgh-ban is rengeteg nemzet képviselője él, különösen Magyarország viszonylag homogén társadalmi szerkezetéhez hasonlítva. Ez az Egyesült Királyság múltjának és az országba irányuló relatív nagyszámú bevándorlónak köszönhető, akiknek nagyobb városokban külön negyedük vagy üzleteik vannak. Elég csak a londoni kínai negyedre vagy éppen a lengyel, mexikói boltokra gondolni.
Itt fontosnak tartom kiemelni a nyelvi különbségeket, egyes esetekben akadályokat. Az angol a lingua franca a 21. században, amit a legtöbb Skóciában élő vagy tanuló külföldi is jól beszél. Ennek ellenére, különösen nemzetközi társaságban előfordul, hogy egy gondolatot nem tudunk jól átadni, vagy éppen nem értjük, hogy a másik mit szeretne kommunikálni. Még viszonylag biztos nyelvtudás mellett is kezdetben nehezebb, hogy mindennapi helyzetekben idegen nyelven kell megszólalni, de gyakorlás, beszélgetés által szokhatunk hozzá leghamarabb a változáshoz. A helyi kifejezések értelmezésében – Skóciában például ‘cheers’, ‘hiya; ‘aye’’– pedig a gyakorlat mellett az is segíthet, ha videókat nézve, helyi cikkeket olvasva próbálunk felkészülni a kiutazás előtt.
A gondolkodásmódban és normákban is nagy különbségek merülhetnek fel egyes kultúrák között. Az Egyesült Királyságban például a baloldali közlekedés a számunkra szokatlan alapvetés, ami rámutat a brit gondolkodás azon sajátosságára is, hogy szeretnek kitűnni más országok közül, és bizonyos dolgokat máshogy csinálni. Emellett számos kisebb eltérés létezik, mint a két külön csapból folyó hideg és meleg víz a régebbi épületekben, a Magyarországon nem létező ‘multifunkcionális üzletek’ a gyógyszertár, bolt és posta ötvözeteként, a téli hidegben a havas hegyekkel körülvett Északi- tengerben való úszás, vagy éppen a napos időben a lakosság által megrohamozott parkok.
Forrás: Pixabay
Ezeket a különbségeket érdemes megfigyelni és ítélkezés nélkül megkísérelni megérteni a mögötte rejlő gondolkodásmódot, hiszen ez segít abban, hogy képesek legyünk több szempontból vizsgálni a problémákat és jobban értelmezzük a világot. A helyiekkel való beszélgetés kiváló módja ennek, ami által rengeteget tanulhatunk az ország és a régió kultúrájáról az új ismeretségek, barátságok kialakítása mellett.
Szerző: Kovács Anna
Fotók: Kovács Anna
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát és Instagramját is!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. FT EFOP ÉS 2,3 MRD. FT VEKOP FORRÁSSAL VALÓSUL MEG A TEMPUS KÖZALAPÍTVÁNY KEZELÉSÉBEN. PROJEKTSZÁM: EFOP-3.4.2-VEKOP-15-2015-00001
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.