Az embert sok minden készteti utazásra: gyönyörű tájak, nyelvtanulás, több önállóság és önbizalom, vagy éppen új receptek felkutatása, más kultúrák megismerése, szakmai fejlődés, nemzetközi kapcsolatépítés vagy egyszerűen csak a kalandvágy. Egyetemistaként mindezekre a legjobb válasz a külföldi mobilitás.
Hasonló vágyak hajtottak engem is 2019-ben – a külföldi tanulmányokkal addig meglehetősen szkeptikus illetőt –, amikor a szlovéniai Mariborba jelentkeztem részképzésre. Öt felejthetetlen hónapot töltöttem el a Pohorje lábánál, szintén Campus Mundi ösztöndíjasként (még éppen koronamentesen). Most azonban más volt a fő motivációm… (and the story begins with soft music): az én kedvesem egy olyan srác, aki …300 km-re lakik és… ebbe négy év alatt bele lehet fáradni, de… mégsem kell más, úgyhogy: jöttem. Persze a dolgok SOSEM ilyen egyszerűek. Először is, a jelenlegi képzésem (rövidciklusú rajztanári mesterképzés, ami a tanító alapszakra épül) fiatal korából adódóan korlátozott számú partnerkapcsolattal rendelkezik külföldön, Szlovákia pedig még nem szerepel ezen a listán. De a szerelmünk mobilitásom történetében ez sem jelenthetett akadályt, hiszen ott van a freemover-ség remek lehetősége. Ez mindenképpen nehezített pálya, hiszen javarészt a külföldi egyetem jóindulatától és kommunikációs hajlandóságától függ a siker, de hál’istennek ezek a változók Nagyszombatban, a Trnava University-n mind kedvezően álltak össze: készséges koordinátor (aki még a görögországi nyaralásáról is visszajelez az emailedre!), szuper alkotói kurzusokkal rendelkező társ-kar (Education Faculty, Department of Art Education), kellemes környezet és jó közlekedés a fővárosba. Így jött létre az én Campus Mundi freemover részképzési mobilitásom, első körben az őszi szemeszterre, de – az új lehetőséggel élve – már tervezgetem a hosszabbítást. A magánéleti és a fent említett általános előnyökön túl a TRUNI* szakmai szempontból is nagyon megalapozott választásnak bizonyult. A képzés, amire áthallgatok, alapszakon főként a múzeumi animátorságra készít fel, mesterszakon pedig ez mind az általános, mind a középiskolai rajztanításra, művészetoktatásra bővül. Emellett van egy művészképzés árnyalata is a dolognak: magas óraszámban vannak műhelygyakorlatok minden képzőművészeti ágban (grafikától a textiltervezésen át az intermédiáig), amiket aktív művészek oktatnak. Kell ennél több? Nekem nem.

Jelentem, már itt vagyok, Pozsony (albérlet) és Nagyszombat (egyetem) között lavírozva, az első egyetemlátogatás után, ahol az adminisztratív teendőkön túl volt alkalmam megpillantani A Műtermeket. Jövő héten diákokkal és tanárokkal megtöltve még a mostaninál is izgalmasabb látványt fognak nyújtani. Ugyan megint "csak a szomszédba" mentem, de nem remélek unalmat. Egy déli után egy északi szláv ország sok izgalmat rejteget… Egyszóval: d’alej, d’alej!**

*Trnavská Univerzita v Trnave*
**tovább / gyerünk (szlovák, szláv)
Szerző: Somogyi Zsuzsi
Fotók: Somogyi Zsuzsi
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát és Instagramját is!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. FT EFOP ÉS 2,3 MRD. FT VEKOP FORRÁSSAL VALÓSUL MEG A TEMPUS KÖZALAPÍTVÁNY KEZELÉSÉBEN. PROJEKTSZÁM: EFOP-3.4.2-VEKOP-15-2015-00001
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal