Mikor megtudtam, hogy egy félévet tölthetek Firenzében, megpróbáltam utánajárni, hogy mennyire fontos Olaszországban a helyi nyelv ismerete. Olvastam olyan cikkeket, hogy jól meg lehet magunkat értetni, de olyan információkat is kaptam, hogy mindenféleképpen szükség van legalább alap olasz nyelvtudásra.
Mikor megkaptam az emailt arról, hogy a firenzei egyetem elfogadta a jelentkezésemet, és elkezdhetem a regisztrációt a félévre, akkor is megemlítette a koordinátor, hogy alapszintű olasz nyelvtudásra szükségem lehet az ügyintézéshez. Ezek ismeretében a kiutazásom előtti hónapban bejelentkeztem egy kezdő intenzív nyelvtanfolyamra.
Ezzel szemben az a tapasztalatom, hogy mindenhol meg lehet magunkat értetni angolul. Ha bárhova bemegyek, angolul szoktam megszólalni, és ha nem is ezen a nyelven válaszolnak, akkor is megértik, amit kérdeztem, és az alapfokú olaszommal nagyjából értem, hogy mi volt a válasz, így a kommunikáció néha nehézkesen, de sikerül. Bár számítottam arra, hogy Firenzében több ember fog angolul beszélni, mivel rengeteg turista látogat el ebbe a városba. Viszont érdekes, hogy az épületek többségében a különböző jelzések vagy étlapok csak olaszul vannak. Engem ez annyira nem zavar, így legalább ösztönözve vagyok, hogy gyarapítsam az olasz nyelvtudásomat.
Az egyetemen lehet választani, hogy angolul vagy olaszul szeretnél tanulni. Az angol és az olasz tantárgyak száma karonként eltérő, de az én karomon (Università degli Studi di Firenze, Scuola di Economia e Management) viszonylag sok angol óra van, és az osztályok is nemzetközi diákokból állnak. A tanárok is nagyon jól beszélnek angolul függetlenül attól, hogy idősek vagy fiatalok. Minden jegyzet, előadásanyag vagy könyv elérhető angolul. Nekem a gondot az szokta okozni, hogy sokszor az intézmények weboldalai nincsenek lefordítva (vagy például a főcímek angolul vannak, de a legördülő menü már olaszul), amin nagyon meglepődtem.
A cserediákok egymás között leginkább angolul beszélnek, de akad olyan hallgató is, aki kifejezetten az olasz nyelvet szeretné gyakorolni. Többször volt már olyan tapasztalatom, hogy több diákkal beszélgettünk, és egy pillanatra nem figyeltem oda, és már olaszul folytatódott a társalgás. Többiektől hallottam azt is, hogy minél inkább ki akarják használni a nyelvgyakorlás lehetőségét, így néhány órát angolul,néhányat olaszul vesznek fel. Úgy gondolom, hogy Firenze jó választás azoknak is, akik angolul, valamint azoknak is, akik olaszul szeretnének tanulni, tapasztalatot gyűjteni.
Én már most úgy érzem, hogy az augusztusban megszerzett alapszintű olasz nyelvtudásom már ezalatt a 2 hónap alatt is sokat fejlődött a többi diáknak, az olasz környezetnek és az ingyen olasz tanfolyamnak köszönhetően.
Szerző: Béres Tünde
Képek: Béres Tünde
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát és Instagramját is!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. FT EFOP ÉS 2,3 MRD. FT VEKOP FORRÁSSAL VALÓSUL MEG A TEMPUS KÖZALAPÍTVÁNY KEZELÉSÉBEN. PROJEKTSZÁM: EFOP-3.4.2-VEKOP-15-2015-00001
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.