Az ismerőseim többsége, aki élt a külföldi részképzés lehetőségével, nagyvárost jelölt meg tanulmányainak helyszínéül. Ez nem meglepő, Barcelona, Amszterdam, Milánó vagy Lisszabon mind olyan izgalmas metropolisz, amiről már rengeteget hallottunk, ahová naponta jár repülő, és ahol mindig történik valami. Kevesebben vannak azonban, akik kisebb települést jelölnek ki célpontul, pedig rengeteg pozitívuma van annak, ha a sugárutakat kis utcákra cseréljük!
Jelenleg Nîmes -ben töltöm részképzési félévemet, ami egy Pécs méretéhez hasonló területű település Dél-Franciaország Occitanie régiójában. Az ország ezen részén több hasonló méretű kisvárossal találkozhatunk, így amikor kiutazásom első hónapjában a környéken utazgattam, fel sem tűnt, milyen kicsi a hely, ahol élek. Az utóbbi hetekben azonban léptéket váltottam, és a régióból kilépve meglátogattam Marseille, Lyon és Nizza városát (melyek Franciaország 2., 3., és 5. legnagyobb települései), ezek pedig emlékeztettek arra, mennyire színes, nagy és pezsgő is lehet egy hely. Ekkor szedtem össze, miért is vagyok szerencsés, hogy mégis kisvárosban élek.
Ahogy említettem, Nîmes nem kifejezetten nagy település, így az egyetemen is kis létszámban zajlik az oktatás. Ez tanulmányi szinten lehetőséget ad arra, hogy a tanárok mindenkivel külön tudjanak foglalkozni, és az akadémiai, vagy esetemben, művészeti érdeklődésük mellett személyes szinten is megismerjék őket. Alapesetben az iskolai eszközökből nem jutna mindenkinek, de nekünk szinte korlátlan lehetőségünk van arra, hogy a műhelyek vagy a laboratóriumok gépeit használhassuk egyedül vagy egy oktató segítségével. Kapcsolati szinten a létszámnak pedig hatalmas összekovácsoló ereje van, hiszen a diákok főként egymással töltik szabadidejüket, nem szélednek szét, amint véget ér az oktatás egy adott napon.
Nîmes -t már szinte úgy ismerem, mint a tenyeremet. Akár csukott szemmel is eltalálok bárhova, könnyebben tudtam kialakítani olyan rutinokat, melyekre szükségem van ahhoz, hogy biztonságban érezzem magam és a feladataimra tudjak koncentrálni. Lettek kedvenc helyeim, ahol gyakran megfordulok, üzletek, ahol vásárolok vagy művészmozim, ahol folytatni tudom egyik kedvenc budapesti szórakozásomat, a rendszeres filmnézést. Ami pedig a legjobb, hogy nagyon gyorsan oda tudok érni bárhova, és szinte minden barátom olyan közel lakik, mintha csak az utca végére mennék, így sokkal többször találkozunk, vagy megyünk át egymáshoz az egyetemen kívül is.
A környező nagyobb városok eseményei, bulijai, kiállításai és forgataga ennek ellenére még mindig vonzanak, és hazudnék, ha azt mondanám, néha nem fordul meg a fejemben, hogy talán jobb döntés lett volna újra ilyen helyre költözni. Viszont ezekbe a városokba ellátogathatok egy-egy napra, hétvégére, Nîmes szerencsés elhelyezkedésének köszönhetően akár pár óra utazással is. Egy nagyobb kiruccanásból visszatérve pedig mindig megnyugodva nézek körbe, milyen békés kis hátországom van.
Szerző: Almási Fanni
Fotók: Almási Fanni
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát és Instagramját is!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. FT EFOP ÉS 2,3 MRD. FT VEKOP FORRÁSSAL VALÓSUL MEG A TEMPUS KÖZALAPÍTVÁNY KEZELÉSÉBEN. PROJEKTSZÁM: EFOP-3.4.2-VEKOP-15-2015-00001
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.