Kiutazásom előtt attól féltem, hogy nem fogok finom, nem fűszeres ételeket enni, de szerencsére bebizonyosodott, hogy a török ételek többsége nem csípős. Noha egyébként minden ételre kedvesen rámondják, hogy „no spicy”, viszont ezzel együtt is azt kell mondanom, hogy Törökországban eddig mindig finomakat ettem!
A török vendégszeretet pedig nem véletlenül világhírű, amit sokszor tapasztaltam már az ételekkel összefüggésben is. Egy múzeumot látogattunk meg, majd a végén amikor megköszöntük a tulajdonosoknak/eladóknak az élményt, megkínáltak az ebédjükből, amihez szépen megterítettek nekünk is, és ragaszkodtak hozzá, hogy velük fogyasszuk el az ételeket, mert szimpatikusak voltunk nekik!
A dürümön kívül sok-sok ízletes fogásuk van, ami nem annyira ismert Európában, pedig kiválóak! A legismertebb húsételük a köfte, ami lehet lapos hússzelet és húsgolyó is, de bármilyen formában készítik is el, nagyon finom! A disznóhúson kívül mindenféle húskészítményt megtalálhatunk a kínálatban, illetve friss haláru is kapható az utcai bódéktól kezdve a legelegánsabb éttermekig mindenütt. Egyébként minden második utcában kapható a nem csak turisták miatt kitelepült bódékban frissen fogott kagyló, főtt kukorica, sült gesztenye és perec, amit simit néven találunk meg.
Itt az utcai árustól vásárolt ételt megenni egyáltalán nem kockázatos, a minőségre mindenhol odafigyelnek és „Afiyet olsun” kíséretében, jó étvágyat kívánva teszik elénk az ételt a legkisebb étteremben is. Eddigi tapasztalatom szerint este nincs olyan étterem, ahol ne lennének sokan, ugyanis a helyiek is kifőzdékbe, éttermekbe járnak enni, mert nem drágább, mint otthon főzni.
A desszertjeik egytől egyig édesek, mézesek, cukrosak, amikre könnyű rászokni, különösen, hogy a helyi legfőbb édességet, a lokumot,a künefet és a baklavát árusító boltokba este 11 órakor is be lehet tévedni vásárolni.
A legfőbb italuk a török tea (çaj), amivel akkor is szívesen megkínálnak, ha nem kéred. A törökök hihetetlenül forrón isszák, amint eléjük teszik, így az étteremben könnyen felismerhető a turista, aki fújja és hűlni hagyja a nyelve leforrázásának elkerülése érdekében. A teát külön erre a célra tartott üvegpohárban szolgálják fel, ami kellőképpen átforrósodik az italtól, így nem érdemes megfogni az erre nem edzett európai kéznek. A kávét is szép, díszes csészében szolgálják fel, illetve a kávéfőző és teafőző sem a nálunk megszokott. A kávéról nincs személyes tapasztalatom, de a barátaim szerint, akik kipróbálták, kellőképpen erős és keserű.
Egyszerű, de nagyszerű a salep nevű tejitaluk, ami bár kávénak néz ki, de távol áll tőle, mert tulajdonképpen az azonos nevű növény gumójából nyert porból és tejből készült ital fahéjjal meghintve.
Említést kell még tennem a hagyományos török reggeliről, ami egy igazi terülj-terülj asztalkám rengeteg sós és édes étellel, török teával, aminek elfogyasztása igazi társasági élmény, így a Törökországba látogatóknak mindenképpen ajánlom!
Szerző: Janurik Tímea
Fotók: Janurik Tímea
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát és Instagramját is!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. FT EFOP ÉS 2,3 MRD. FT VEKOP FORRÁSSAL VALÓSUL MEG A TEMPUS KÖZALAPÍTVÁNY KEZELÉSÉBEN. PROJEKTSZÁM: EFOP-3.4.2-VEKOP-15-2015-00001
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.