Hogyan tudunk közlekedni a riói metropolisban? Mi a legjobb módja, és hogy nem fizetjük rá a gatyánkat is? Mi az, ami mindenképpen kerülendő, esetleg veszélyes utazási mód? Remélem, ez a cikkem nem csak azoknak lesz hasznos, akik Rióba készülnek csereprogramra, külföldi részképzésre vagy gyakorlatra, hanem azoknak is, akik csak egy rövidebb időre utaznak a „Csodavárosba”, azaz a „Cidade Maravilha”-ba – ahogy a riói Cariokák [kariókák] nevezik ezt a helyet.
Az első és legfontosabb dolog, hogy a város tömegközlekedése elég jól működik, bár az esti órákban már inkább ajánlott az Uber vagy a taxi használata – ugyanis a helyiek szerint „jobb nem kísérteni a sorsot”.
Ha nem jön értünk a reptérre valaki az egyetemtől (ami általában ritkán fordul elő), vagy ha sok csomaggal érkezünk, érdemes egy Ubert hívni. Ehhez már otthon letölthetjük az alkalmazást a mobilunkra, bár nyilván a használatához internetre lesz szükségünk. Mivel a legtöbb otthoni telefontársaságnál lehet napi külföldi internethasználatot igényelni némi plusz pénzért, ezért érdemes már ezzel készülni arra a pár napra, amíg megszerezzük a helyi feltöltős telefonkártya chipünket (erről majd egy másik cikkben írok, hogy hol lehet beszerezni és mi kell a regisztrálásához).
Az Uber használata szuper egyszerű, mert csak beírja az ember a címet és már mutatja is, hogy honnan hová indulunk és mennyibe kerül. Javaslom, hogy inkább töltsünk az Uber Cash-re előre 100-200 reált, mert a nemzetközi bankkártyákkal nem mindig működik jól az autórendelés, de így kiküszöbölhető a probléma. A reptereken és buszpályaudvarokon általában van külön hely a taxiknak (a kijárathoz közel), és egy távolabbi rész az „applicativos” használóknak, azaz az Ubernek. Elmondható, hogy mivel Rióban az Uber gyakran 30-50%-kal is olcsóbb a taxinál, plusz értékelni lehet a sofőröket, ezért a fiatalabb generáció inkább ezt részesíti előnyben. Amikor pedig nem találjuk az Uber megállót a reptéren/pályaudvaron vagy pl. egy esti érkezésnél, amikor már gyorsan haza akar érni az ember, akkor inkább érdemes a taxit választani. De, ha már a taxikról esik szó, akkor azt mindenképpen tartsuk szem előtt, hogy amikor az utcán vagyunk, nem javasolt – különösen az esti órákban – csak úgy leinteni egy taxit, inkább hívassunk magunknak egyet! A reptéren és a buszpályaudvaron vannak külön taxis pultok, ahol kérhetünk taxit és előre meg is mondják, hogy mennyibe fog kerülni a tarifa! Jobb nem elvitetni magunkat a vadászó hiénákkal, pont úgy, ahogy otthon sem. Azonban letölthetjük akár a 99 Taxi vagy a Rio.Taxi alkalmazást is, amelyekhez kelleni fog majd a brazil adószámunk (CPF – erről is írok majd egy külön bejegyzést később), hogy beregisztráljunk és használni tudjuk.
Minden riói buszon ül egy kalauz, akinél készpénzért megvehetjük a jegyünket (általában 4-5 reál), de én inkább a Rio Card beszerzését javaslom, amit fel lehet tölteni és csak hozzáérintjük a kis masinához, és már mehetünk is befelé a busz forgókapuján. Egy bankautomatához hasonló Rio Card automatában tudjuk megvenni a kártyánkat, ahol egyben fel is tudjuk tölteni. A legtöbb metró megállóban csak feltöltő automata van, de a Botafogo metrómegállóban 2 külön automata is van, amivel a kártyát is megvehetjük. Elvileg egy internetes regisztráció után online is megrendelhető a Rio Card, és fel is tölthető: https://www.cartaoriocard.com.br/rcc/paraVoce/login, bár én még azt nem próbáltam, mert az első opció tűnt egyszerűbbnek. A buszokkal kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy hiába állunk a buszmegállóban, ha nem intjük le a buszt, akkor szemrebbenés nélkül elsuhan mellettünk. Szóval sasszem kell a buszok nevének kiszúrására és jó reflexek az időben történő leintéshez. Remélem, hogy sikerült adnom pár hasznos tippet, sajnos ebbe a cikkbe csak ennyi fért most, a többi közlekedési lehetőségről majd a következő rész(ek)ben írok.
Szerző: Thomázy Timea
Fotók forrásai:
Thomázy Timea, Busz: http://jornaldapuc.vrc.puc-rio.br/cgi/cgilua.exe/sys/start.htm?infoid=4472&sid=28
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát és Instagramját is!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. FT EFOP ÉS 2,3 MRD. FT VEKOP FORRÁSSAL VALÓSUL MEG A TEMPUS KÖZALAPÍTVÁNY KEZELÉSÉBEN. PROJEKTSZÁM: EFOP-3.4.2-VEKOP-15-2015-00001
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.