Egy korábbi bejegyzésemben már szó esett a student nation intézményéről, és arról, hogy ezt valahol a magyar szakkollégiumok és az angolszász college rendszere között lehetne elhelyezni. A válaszhoz azt gondolom, három hónap elteltével valamelyest közelebb kerültem.
Előbbihez azért nem lehet hasonlítani, mert azoknál összességében sokkal többet kínál, és egyáltalán nem elitista hozzáállású, hanem mindenki számára nyitott. Ez különbözteti meg egyébként az utóbbitól is, valamint az, hogy az oktatás nem itt, hanem az egyetem campusán zajlik.
Mit is csinál a student nation? Először is kedvezményes lakhatást kínál a hallgatók egy viszonylag kisebb részének szociális és közösségi aktivitás szerinti pontrendszer alapján. Mind a tizenhárom nation rendelkezik saját épülettel, ezek kivétel nélkül Uppsala belvárosában találhatók.
Nagyon fontos még kiemelni, hogy az intézmények saját könyvtárral és tanulási térrel rendelkeznek. Itt a hallgatók egyrészt le tudnak ülni nyugodtan tanulni, másrészt rengeteg szakirodalmat megtalálnak, ami szükséges lehet számukra.
A student nation emellett pubokat, valamint bizonyos meghatározott napokon szórakozóhelyeket üzemeltet, emellett a nagyobbak diákétkeztetést is vállalnak. Mindezt a hallgatók pénztárcáihoz igazítva, a piaci áron bőven alul. Amennyiben viszont egy kis ösztöndíjkiegészítésre lenne szüksége az embernek, akkor munkát is vállalhat náluk.
A student nation tehát egy alapvetően nonprofit, alapítványi működésű szervezet, amelynek legnagyobb előnye, hogy a szolgáltatásai mellett az általa szervezett rendezvényekkel, valamint a hallgatói közösségi térrel személyessé teszi az egyetemi évek élményét egy olyan városban, ahol a lakosok körülbelül egyharmada diák (ez nagyjából 40 ezer egyetemi hallgatót jelent).
Az egyik ilyen rendezvény a gasque, ami rendszerint különböző tematikájú összejöveteleket jelent. Általában formális dress code van – kivétel ez alól a gasque szatírájaként is fölfogható, pizsamás brunchgasque -, és egy vacsora keretein belül ismerkedhetnek, szórakozhatnak a résztvevők. A vacsorát jellemzően különböző műsorszámokkal és éneklésekkel tarkítják.
A félév fénypontját sok szempontból a Vålborg jelenti. Ezt a fesztivált több nation is megrendezi április végén, és általában három-négy napig tart. Az esemény sok szempontból kötődik május elsejéhez, ami kitüntetett dátum a svéd hagyományban. Elsősorban nem a munka ünnepe miatt, hanem azért, mert náluk ekkor kezdődik meg ténylegesen a tavasz.
Szerző: Faragó István
Fotók: Faragó István
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát és Instagramját is!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. FT EFOP ÉS 2,3 MRD. FT VEKOP FORRÁSSAL VALÓSUL MEG A TEMPUS KÖZALAPÍTVÁNY KEZELÉSÉBEN. PROJEKTSZÁM: EFOP-3.4.2-VEKOP-15-2015-00001
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.