A legtöbb emberhez hasonlóan már számomra is nehezen elviselhetőek a folyamatos korlátozások és a bezárt vendéglátóhelyek, kimondottan szerencsésnek érzem magam, hogy még a január közepén indított lezárások előtt érkeztem, így még volt lehetőségem elsőkézből is megtapasztalni a helyi különlegességeket.
Mindenesetre a portugál gasztronómia még ilyen körülmények között is a legszebb arcát mutatja, hiszen a boltokban kiváló alapanyagok érhetőek el viszonylag kedvező áron, így a főzés a bezártság kiemelkedő programjává tud válni. Aktuális epizódomban a helyi ételeket, italokat mutatom be.
Amikor a helyi különlegességre gondolunk, gyakorlatilag egyből a pastel de nata ugrik be mindenkinek, amely egy leveles tésztás, tojásos/vaníliás töltelékkel készített sütemény, gyakorlatilag mindenhol kapható Lisszabonban. Portugáliáról egyébként általánosságban is elmondható, hogy kiemelten kedvelik az édességeket, nagyon sok kis pékség van városszerte.
A másik jellegzetes eltérés az otthoni fogyasztói szokásokhoz képest a tengeri ételek széles választéka. A helyi szupermarket, a Pingo doce a csirkével megegyező áron kínál egész halakat, amiket nagyon egyszerű elkészíteni és hihetetlenül egészségesek is. Mindemellett a garnélák és kagylók is a heti étrendünk visszatérő elemei.
Érdekesség, hogy a könnyed tengeri fogások mellett igazán elterjedtek a vörös húsok/steakek, erről az oldalról a kedvencünk a szállásunk mellett üzemelő, elvitelre főző étterem, ami a helyi hagymás hátszínt, a Picanha-t készíti. Az étterem 7,5 Euró értékben készíti a húsokat teljes körettel, általában az adag két étkezésre is megfelelő. A húsok mellé egyébként kiváló kísérők a helyi vörösborok, amik szintén széles skálán elérhetőek, viszonylag olcsók (3-4 euró), és kivétel nélkül jó minőségűek. Helyi ital még a likőrszerű ginginja, ez általában almás ízben kapható.
Habár Portugália eltérő szokásokkal rendelkezik, mint a szomszédos Spanyolország, itt is lehetőség van kis kóstoló tálak összeállítására, úgynevezett tapas jellegű ételek készítésére. Gyakran vásárolunk katalán érlelt kolbászt (fuet), serrano sonkát, helyi sajtokat, padron paprikát, vagy éppen gazpacho-t (spanyol eredetű paradicsomos ital). Elmaradhatatlan kelléke ezeknek a tálaknak az olívaolaj, a boltokban legalább 6-7-féle verzió érhető el belőlük.
Végül a gyümölcsökről is érdemes röviden szót ejteni, nagyon sok egzotikus trópusi különlegesség érhető el, aminek korábban csak a nevét ismertem. Egyik kedvencünk a maracuja, ebből többféle verzió is rendszerint elérhető. Mindemellett megkóstoltuk már a sárkánygyümölcsöt, a csiriomojót, valamint a papaját, azonban ezek nem véletlenül nem vásárolhatók nagy számban Magyarországon, kevésbé ízlettek.
Lassan meg is éhezek ebben a felsorolásban, így inkább keresek valamilyen finomságot, mára ennyivel készültem. Mindeközben az ország is lassan elkezdte a korlátozások lazítását, így remélhetőleg rövidesen már több programon tudok részt venni. A héten például végre újra beutazhatunk Lisszabon belvárosába, így a következő alkalommal a fővárost fogom egy kicsit közelebbről bemutatni.
Szerző: Péterfi Csaba
Fotók: Péterfi Csaba
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát és Instagramon is!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. FT EFOP ÉS 2,3 MRD. FT VEKOP FORRÁSSAL VALÓSUL MEG A TEMPUS KÖZALAPÍTVÁNY KEZELÉSÉBEN. PROJEKTSZÁM: EFOP-3.4.2-VEKOP-15-2015-00001
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.