Eddig az idei év a legtöbbek számára sajnos a bezártságot és az egyhangúságot jelenti, azonban Portugáliában tanuló diákként abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy lehetőségem van belföldi utazásként olyan egzotikus helyeket is felkeresni, mint Madeira, vagy éppen az Azori-szigetek.
Az utazások amiatt is kézenfekvőek, mivel a szigetek autonóm területeknek számítanak, így a szárazfölditől eltérő, gyakran lazább szabályozások vannak érvényben. Aktuális epizódomban Madeirán tett utazásomról emlékezek meg, ahol február végén mintegy 9 napot töltöttem.
A sziget kapcsán egyértelműen érezhető, hogy a turisták kulcsfontosságúak, a beutazás megkönnyítése miatt a helyi kormány ingyenes PCR tesztet is biztosít a repüléshez. Ilyen körülmények között könnyedén vetettem bele magam az utazásba, amely kiváló döntésnek bizonyult, hiszen amellett, hogy gyönyörű helyre utazhattam, még az időjárás is kifogástalan volt. Soha korábban nem jártam még olyan helyen, ahol februárban huzamosabb ideig rövidnadrágban tudtam járni.
Madeira természeti látnivalók szempontjából kiemelkedő helyszín: a sziget rendelkezik, többszáz méteres, óceánba zuhanó sziklafalakkal, közel 2000 méteres csúcsokkal, trópusi hangulatú erdőkkel, banánligetekkel, de akár feketehomokos strandokkal is. A változatosság olyannyira jellemző, hogy 9 nap alatt sem éreztem, hogy ne tudna újat mutatni a sziget, nap mint nap lenyűgözött a természet sokszínűsége, számos vízesés, vagy rejtett túraútvonal maradt még így is felfedezetlenül. A kirándulás sikerességét nagyban segítette egyébként az is, hogy bérelt autóval rendelkeztünk, ami folyamatos mobilitást és rugalmasságot biztosított, valamint már önmagában is egy sajátos kalandot jelentett. A sziget egészén embert és autót próbáló hegyeket találunk, így vezetési gyakorlatnak sem volt utolsó az élmény.
A sziget a fantasztikus természeti látnivalók mellett kulturálisan is érdekes, sok jellegzetességgel rendelkezik. Madeira leghíresebb szülöttje Cristiano Ronaldo, a futballistának többek között dedikált múzeuma is van a fővárosban, Funchalban. A város mindemellett helyet ad egy templomnak, melyben az utolsó magyar király, a száműzetésben elhunyt IV. Károly nyugszik. Az említett személyek mellett a sziget kuriózumai még a speciális megjelenésű, háromszög alakú házak is, melyeket leginkább Santana település környékén figyelhetjük meg.
Végül kiemelendő még a gasztronómia is, amely a portugál szárazföldhöz hasonlóan itt sem okozott csalódást. Madeira rendelkezik saját bortípussal, amely a portói-hoz kimondottan hasonló, brandy-jellegű ital, valamint helyi különlegesség a citrusokkal vegyített, pálinkaszerű poncha is. Ételek tekintetében különösen pozitív élményt jelentett a helyi fokhagymás kenyér (bolo do caco), valamint a kardhal is, amelyet gyakran gyümölcsökkel, így banánnal és maracujával közösen készítenek.
Összefoglalva, úgy gondolom, hogy hihetetlen szerencsés vagyok, hogy a pandémia alatt egyáltalán utazhattam, Madeira pedig már önmagában is kiemelkedő célpont. Remélem, sokaknak meghoztam a kedvét, és a jövőben számos olvasónak lesz lehetősége a sziget felfedezésére. A következő héten egyébként újra utazáshoz kapcsolódó témakörrel fogok jelentkezni, aktuálisan ugyanis az Azori-szigetek legnagyobbikán, Sao Miguel-en tartózkodok, ezeket az élményeket fogom akkor megosztani.
Szerző: Péterfi Csaba
Fotók: Péterfi Csaba
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát és Instagramon is!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. FT EFOP ÉS 2,3 MRD. FT VEKOP FORRÁSSAL VALÓSUL MEG A TEMPUS KÖZALAPÍTVÁNY KEZELÉSÉBEN. PROJEKTSZÁM: EFOP-3.4.2-VEKOP-15-2015-00001
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.