Japánban nagyon sok sajátos illemszabály fedezhető fel, amit már kisgyermek korban megtanulnak a japán gyerekek az óvodákban. Véleményem szerint igen fontos utána olvasni ezeknek az etiketteknek mielőtt kiutazunk Japánba, ha nem szeretnénk furcsa pillantásokat kapni vagy esetleg félreértés áldozatai lenni.
A Tokyo International University-n már az első, orientációs héten is volt egy etikett óránk, de a mentorom is tartott a csoportomnak kiselőadást az illemszabályokról.
Aki nem japán nemzetiségű, hanem külföldi – a japánok gaijin-nek hívják. A japánok nem várják el az idegenektől, hogy ismerjék szokásaikat és beszéljék a nyelvet, de méltányolják, ha az ember hajlandó megtanulni néhány alapvető kifejezést, és tiszteletben tartja a hagyományaikat, szokásaikat.
A japán üdvözlés egyik lényeges eleme a meghajlás. Ismerős lehet a küzdősport meccsek elejéről, ahol szintén az egymás iránti tiszteletből meghajol a két küzdő fél. A szokások közül ez az egyik legfontosabb, és bár elsőre nekünk, nyugatiaknak nem biztos, hogy nehéznek tűnik, mégis rendkívül összetett, bonyolult szabályrendszere van. A meghajlás módjai és formái sok mindentől függnek, a társadalmi státusztól, kortól, illetve hogy mit akarunk kifejezni vele. A meghajlás több mindent kifejezhet, például tiszteletet, köszönést, elnézés kérését, egymás üdvözlését. Sokszor elég csak biccenteni is – például a boltokban. Viszonozni minden esetben kötelező, hiszen, ha nem tesszük, az nagy udvariatlanságnak, sértésnek számít.
Forrás: Wikipedia
Közlekedési eszközön nem illik mobiltelefonon beszélgetni. Ők is inkább csak SMS-t, vagy email-t írnak. Sem hangoskodni, beszélgetni vagy zavarni a másikat útközben. A telefont addig sem illik felvenni, amíg megmondjuk a másik félnek, hogy éppen vonaton ülünk és majd visszahívjuk. Erre több helyen matrica, tábla is figyelmeztet minket:
Forrás: https://hellotokyotours.com/blog/tokyo-guide-train-manners-cell-phones
Illemszabályok vendégségben
A japánok csak a legritkább esetben hívják meg a vendéget a saját házukba, ez tehát különleges megtiszteltetést jelent. Mindig vigyünk ajándékot. Nem kell, hogy nagy értékű legyen, a csomagolás viszont fontos.
Mielőtt belépünk a házba, a cipőket az ajtó előtt kell elhelyezni úgy, hogy a cipők orra az ajtó felé mutasson. A házigazda a belépéskor ad egy pár papucsot. Tatami padlós szobába csak mezítláb vagy zokniban lehet belépni, papucsban tilos. Érdemes figyelni a zokninkra, nehogy szakadt vagy koszos legyen. Az illemhelységhez külön papucs van, amit csak ott szabad használni.
Forrás: https://www.hometeka.com.br/f5/descubra-porque-os-japoneses-tiram-os-sapatos-para-entrar-em-casa/
A szobában mielőtt leülnénk, várjuk meg, hogy megmutassák, hová ülhetünk. Így néz ki, egy tradicionális japán étkezőszoba:
Forrás : https://davidrayhomes.com/201807478/japanese-low-style-dining-table-for-informal-and-formal-dining/
Ami nekem nagyon-nagyon tetszett, az a melegítős asztal, amit télen használnak. A japánok nem nagyon fűtenek télen, alapvetően hideg van a házban, emiatt kimondottan szeretik a fűthetős asztalokat, mutatom is, hogy néz ki! Vastag takaró az asztal alja, belül pedig fűtőszálak futnak végig:
Forrás: https://japanobjects.com/features/kotatsu
A japán házak további különlegessége, ami leginkább elnyerte a tetszésemet, az a zen kert. Szinte mindegyik japán háznak van egy kis zen kertje, ahova kiülnek az ott lakók munka után teázni, olvasni vagy éppen beszélgetni. A japánkert egyszerre gyönyörködtet és elgondolkodtat. Magyarországon 4 helyen található és látogatható japánkert, a Fővárosi Állat- és Növénykertben, a Margitszigeten, Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium területén és a Nyíregyházi Főiskola Tuzson János botanikus kertjében.
Forrás: https://wallpapercave.com/japanese-house-wallpapers#google_vignette
Több japán animében is megjelenik a zen kert. Egy igazi japán kert mindig látványosság, egy tudatosan felépített tájkert, amelynek célja, hogy harmóniát sugalljon és teremtsen. Csendes szemlélődésre invitál, meditatív természeti környezet, ahol jó lenni, megpihenni, kicsit elmélyedni a gondolatainkban, kizárva a mai rohanó világot. Egy japán kertnek megvannak a maga jellegzetes elemei: a tudatosan elrendezett kövek, a sziklakertek, a víz, egy kis sziget és az oda vezető fahidacskák.
Forrás: https://wallpapercave.com/japanese-house-wallpapers#google_vignette
Japánban a szentélyek körül nagyon sok zen kert és japánkert található, remélem, minél hamarabb láthatom majd őket élőben is!
Szerző: Kiss Zsófia
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát és Instagramját is!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. FT EFOP ÉS 2,3 MRD. FT VEKOP FORRÁSSAL VALÓSUL MEG A TEMPUS KÖZALAPÍTVÁNY KEZELÉSÉBEN. PROJEKTSZÁM: EFOP-3.4.2-VEKOP-15-2015-00001
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.