Új ország, új város, új kultúrák. Több, mint 2000 kilométerre az otthonomtól már lassan két egész hete. A hét domb városába érkezve elkezdődött életem egy teljesen új fejezete. Bár még rengeteg a kérdés és a bizonytalanság, napról napra egyre jobban érzem, hogy megérkeztem.
A középiskolai évek alatt fogalmazódott meg bennem az elhatározás, hogy ha egyszer lesz lehetőségem rá, mindenképpen szeretnék minimum egy szemesztert külföldön tölteni az egyetemi tanulmányaim alatt. Akkor még nem gondoltam, hogy egy világjárvány kellős közepén fogok jelentkezni majd, de nagyon örülök, hogy nem léptem vissza, még a számos akadály ellenére sem. Szerencse vagy nem szerencse, Portugália pont most érkezett el oda, hogy enyhítéseket vezethetnek be, így egyre nagyobb az esélye, hogy a jelenlegi állapot fennmarad január végéig. Ugyanis majdnem öt egész hónapot fogok itt tölteni, Európa egyik legcsodálatosabb városában, Lisszabonban.
Hogy mit is várok ettől a szemesztertől? Szerintem nem lenne elegendő karakter, hogy tökéletesen megfogalmazzam. Azt hiszem, egy ilyen típusú ösztöndíjprogram a legjobb kombinációja a tanulásnak és az utazásnak. Egy olyan kettős lehetőség, amelynek segítségével új ismeretségek kötődnek, új élmények születnek. Emellett pedig a nyelvtanulás leghatékonyabb módja, hiszen a napjaink 90%-ában nem a saját anyanyelvünket beszéljük. Bár még nagyon az elején vagyok, már most érzem a fejlődést ezen a téren, de azért nagyon jól esik néha egy hosszú nap után az anyanyelvemet használni a többi ösztöndíjas hallgatóval.
Két hét telt el, mégis úgy érzem, mintha már hónapok óta itt lennék. Furcsa, hiszen sokszor úgy érzem, mintha turista lennék, de aztán ráeszmélek, hogy egy óceánparti nap után ugyanúgy egyetemre kell mennem, be kell vásárolnom, ruhát kell mosnom. A szokásos otthoni tevékenységek ugyanúgy folytatódnak itt is, de mégis teljesen más. Több ezer Lisszabonba érkező egyetemistával van tele az egész város, a lakótömbök, a strandok, a kocsmák és az éttermek. A lüktető városban minden nap új impulzusok érik az embert, viszont a helyiek is meglepően kedvesek. Így mindkét oldalról pozitív megerősítést kap az ember. A portugálok segítenek a beilleszkedésben, a nemzetközi hallgatókkal pedig közösen próbáljuk felfedezni a város és a környék adta lehetőségeket. Lisszabonon közelében számos gyönyörű hely található, így már tervben vannak kirándulások, egyéb utazások is.
Ezek mellett viszont ott a másik oldal is. A város egyik elismert egyetemén, az Universidade Nova de Lisboa, Information Management School karán kaptam lehetőséget tanulmányaim párhuzamos folytatására. A Campus Mundi keretein belül 20 kredit értékű tárgyat vettem fel, továbbá egy kezdő portugál nyelvkurzusra is beiratkoztam. Próbáltam az otthoni tárgyaimhoz illeszkedőket keresni, hogy könnyen tudjam majd elfogadtatni őket a félév végén.
Mindent összegezve, nagyon kíváncsian várom az elkövetkezendő hónapok eseményeit, változásait és élményeit. Remélem, ha egy pályázni készülő, talán még kételkedő ember meglátja ezt a pár sort, biztosabb lesz utána a döntésében.
Minden pályázással és szervezéssel töltött óra maximálisan kifizetődött már most, pedig még csak most kezdődik el igazán.
Szerző: Szalay Csenge
Fotók: Szalay Csenge
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát és Instagramját is!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. FT EFOP ÉS 2,3 MRD. FT VEKOP FORRÁSSAL VALÓSUL MEG A TEMPUS KÖZALAPÍTVÁNY KEZELÉSÉBEN. PROJEKTSZÁM: EFOP-3.4.2-VEKOP-15-2015-00001
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.