Brünn (Brno) Csehország második legnépesebb városa, Morvaország fővárosaként is emlegetik. Bár a prágaiak szemében ez csak az alábecsült "vidék", a Pozsonytól mindössze másfél óra vonatútra levő városnál nem is lehetne jobb kirándulóhelyet találni egy szombat délutánra, főleg, ha új ízekre és színekre vágyik az ösztöndíjas.
Néhány szó a közlekedésről. Az elmúlt öt évben több ezer kilométert töltöttem Közép-Európa vasúti szerelvényein ingázás, távkapcsolat, kirándulások és rokonlátogatás okán. Jogosítvány és autó híján vérbeli tömegközlekedő lettem. Hosszabb távokra mindenképpen a vonat a preferenciám. Szeretek vonaton utazni. Ugyan Brünn nincs túl messze Pozsonytól, a Regio Jet járatai a legkényelmesebb és legjobb ár-érték arányú választás az odajutásra. Tudjátok, ezek azok a vonatok, ahol pink inges lányok és fiúk osztogatják az ásványvizet (korábban kávét is) a fedélzeten. Aki ennél többre szomjazik vagy éhezik, azok számára jól felszerelt és nem túl drága büfé is rendelkezésre áll melegételekkel, desszertekkel, italokkal. Mindezt applikáción keresztül lehet megrendelni – ha olyan szerencsés vagy, hogy működik – az utaskísérő személyzet pár percen belül hozza is a finomságokat. A szilvás morzsasütijük tesztelve: mennyei!
Mivel nem ez volt az első látogatásunk Brünnben, a városnézést a központra szűkítettük: egy kávé és a dombon álló gótikus csoda, a Szent Péter Pál Székesegyházban tett látogatás után a Moravská Galerie-ben töltöttük a napot.
A galéria Pražák Palotában levő épületében egy kortárs kiállítást néztünk meg, ahol négy fiatal alkotó munkáit láthattuk, akik Jindřich Chalupecký Award 2021 (országos képzőművészeti verseny) nyertesei. Az alkotások között szerepelt videoperformance, törékeny növény szobrok, hatalmas Tarot kártyák, egy film a társadalmi lépcsők áthágásáról zeller és avokádó-emberek előadásában, valamint egy textilre nyomtatott, érzékenyen installált fotósorozat kisebbség a kisebbségben témában. Nekem ez volt a személyes kedvencem.
A galéria központi épületében a cseh kubisták festményeit és a "Civilizált nők: Az első Csehszlovák Köztársaság vizualitás kultúrájának eszménye és paradoxona" című kiállítást néztük meg, ami a női emancipációs mozgalom vizuális megjelenésével (plakátok, divatlapok, nyomtatott sajtó) foglalkozott. A ’20-as, ’30-as években ugyanis a modern, civilizált nő képe szinte szimbólumává vált az új cseh kultúra és társadalom fejlődésében.
Egy pár fotó erejéig még a gótikus kiállítás tükörlabirintusába is betévedtünk. Nagyon izgi, tiszta Csodák Palotája effektus azzal a különbséggel, hogy ott nincsenek egymásra mosolygó gótikus faszentek.
Köztudott, hogy a harmadik óra után a galérialátogatások nagyfokú szellemi és fizikai megterhelést jelentenek, egy éhes nő pedig kifejezetten veszélyes! Tapasztalt brünni turistaságunk másik hozadéka, hogy tudtuk, hol készítik a legjobb hralnokyt – ami bevallom, utunk kiemelt célja volt. A hranolky (ami valójában hranolĉeky, csak a szlovákok emlegetik így) egy streetfood, eredetileg marhazsírban kétszer megsült krumpli, amit különféle szószokkal tálalnak. Az a fajta, amit stílusos és praktikus papírcsomagolásba tesznek, fa pálcikára szúrva és a dressingbe mártva akár menet közben is lehet fogyasztani. De a téren ülve egy napsütötte padon azért mégiscsak jobb. (A képen egy baconnel és chedarral felturbózott változat látható, én ezt választottam.) Bár ez az étel nem kifejezetten csehszlovák, inkább a belgák sajátja, a brünni hranolky (extrákkal) mindenképp megér egy kóstolót. A következő hetekben egyébként egy gasztro-blogbejegyzést is tervezek, csak az áhított saját fotókhoz még kell némi tapasztalatot szereznem a csehszlovák konyhában. Drukkoljatok!)
Brünntől búcsúzom és visszatérek a tennivalókhoz… Jövő héten pedig beszámolok nektek a pedagógusképzés legszebb, mobilitáson levőként pedig legproblematikusabb fogalmáról: a tanítási gyakorlatvégzésről.
Szerző: Somogyi Zsuzsi
Fotók: Somogyi Zsuzsi
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát és Instagramját is!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. FT EFOP ÉS 2,3 MRD. FT VEKOP FORRÁSSAL VALÓSUL MEG A TEMPUS KÖZALAPÍTVÁNY KEZELÉSÉBEN. PROJEKTSZÁM: EFOP-3.4.2-VEKOP-15-2015-00001
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.