Ha megkérdezik a helyiek itt, Isztambulban, hogy honnan jöttem, felcsillan a szemük Magyarország hallatán, így magyarként eddig csupa kellemes tapasztalatom volt, büszkén hangoztatom is a hazámat és Budapestet!
Népzenetanárként számos alkalom kínálkozott hazánk kultúrájának bemutatására, népszerűsítésére, aminek a törökök is nagyon örültek.
Az első magyar népzenei műsor egy kiállítás megnyitón hangzott el, amikor felavattuk a Magyar Kulturális Intézetben a Karácson Imre könyvtárat. Ez egyedülálló Isztambulban, ugyanis a török és más idegennyelvű könyvek mellett hatalmas mennyiségű magyar könyvgyűjteménye van az intézetnek. Így az Isztambulban lakó magyarok bármikor olvashatnak a régészeti szakkönyvektől kezdve receptekig bármit a saját anyanyelvükön, ami külföldön élve felértékelődik. A műsorban magyar népdalokat énekeltem és citeráztam, amihez egy elismert török zenész, Erdal Şalikoğlu énekelt magyarul! A helyiek körében nagy sikert aratott, kíváncsian nézték a citerát és ki is próbálták utána, lelkesen fotózkodtak velem, illetve a népi ruhámmal, még az eseményen felszolgáló pincérek is!
Török-magyar koncertünk is volt, méghozzá egy ötcsillagos szálloda hatalmas színpadán! Többek között énekeltem egy közkedvelt török népdalt magyarul, amibe beletapsoltak, mert az ismert refrén jött! A koncerten együtt játszottunk a már említett török zenésszel, én citeráztam, ő a török bağlama nevű hangszeren játszott.
A két hangszer gyönyörűen szól együtt, szép megnyilvánulása a két nemzet együttélésének Törökországban.
A török-magyar párhuzam mellett sok lehetőségünk van a magyarságunk megélésére. Március 15-e alkalmából a feriköyi protestáns temetőben koszorúztunk, szerveztünk magyar miséket, filmestet, táncházzal egybekötött koncertet, húsvéti tojáskeresős piknikezést, illetve magyar iskolai és óvodai foglalkozásokat.
Az ötleteink kiapadhatatlanok, és a törökök elismerik a magyarok munkáját.
Minden nap örömmel megyek be a Magyar Kulturális Intézetbe dolgozni és a magyar kultúrát éltetni, képviselni és megismertetni a törökökkel, mert megszerettetni nem kell, szeretik ők maguktól is! Isztambulban különösen nemes érzés magyarnak lenni!
Szerző: Janurik Tímea
Fotók: Janurik Tímea
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát és Instagramját is!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. FT EFOP ÉS 2,3 MRD. FT VEKOP FORRÁSSAL VALÓSUL MEG A TEMPUS KÖZALAPÍTVÁNY KEZELÉSÉBEN. PROJEKTSZÁM: EFOP-3.4.2-VEKOP-15-2015-00001
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.