Felvételt nyertél külföldi részképzésre? Elsőként gratulálok, szinte garantált, hogy egy életre szóló élményben lesz részed! De mik a következő lépések? A saját tapasztalataim alapján próbálok meg ebben útmutatást nyújtani, és néhány praktikus tanácsot adni a külföldi félévhez.
1.Együtt egyszerűbb
Nagy valószínűséggel nem te leszel az egyetlen kiutazó az egyetemedről a fogadóországba, így érdemes megkeresni a hasonló cipőben járó társaidat. Nagy segítség, ha nem egyedül kell mindent fejben tartani és elintézni, hanem vannak melletted, akik figyelmeztetnek a határidőkre, megosztanak veled hasznos információkat. Ez utóbbit tekintve megéri felvenni a kapcsolatot azokkal a hallgatókkal is, akik előtted megfordultak kint a fogadóegyetemen, hiszen rengeteget tudnak segíteni a felkészülésben, és elmondhatják, hogy mire érdemes figyelni.
2.Ne hagyd az utolsó pillanatra
Az adminisztratív feladatokat semmiképp! Ne érjen meglepetésként, hogy az utazás és az ösztöndíj intézése sok papírmunkát igényel és viszonylag sok határidő betartására kell figyelni. Azt javaslom, hogy kezdj el időben ezzel foglalkozni, olvasd el az egyetemi tájékoztatást, jegyezd fel a feladataidat és a határidőket a naptárba – amelyek nem érnek véget a kiutazással, hiszen a megérkezés után is lesznek elintéznivalók.
3.Pénzügyek
Természetesen az ország és a szokásaid függvényében ez változhat, de ösztöndíjas hallgatóként nem biztos, hogy minden kiadásodat fedezni tudod a kapott összegből. Viszont ez semmiképpen ne vegye el a kedved a kiutazástól, hiszen az egyetem, illetve más szervezetek, alapítványok is nyújtanak kiegészítő támogatási lehetőséget, amit érdemes megragadni. Jó, ha tisztában vagy vele, hogy várhatóan milyen kiadásaid lesznek, és ennek megfelelően tudsz további ösztöndíjakra pályázni vagy félretenni az utazásra.
4.Fő az egészség
Jelenleg különösen fontos, hogy legyen egészségbiztosításod és hozzáférésed az egészségügyi ellátáshoz külföldön. Mindenképpen jobb előre tájékozódni, mint egy vészhelyzet esetén szembesülni a problémával vagy éppen a kezeléshez tartozó súlyos számlával.
5.Szállás
Sok egyetem biztosít kollégiumot, illetve nyújt segítséget a lakáskeresésben a hozzájuk látogató hallgatóknak, érdemes élni a felkínált lehetőséggel. Én személy szerint a kollégiumot javaslom, ha van rá lehetőség, hiszen itt a legkönnyebb megismerkedni más hallgatókkal, akikkel később együtt fedezheted fel a környéket, utazhatsz, beszélgethetsz vagy tanulhatsz.
6.Élvezd a változatosságot!
Megfontolandó, hogy a külföldi egyetemen olyan tárgyakat tanulj, amire itthon nem lenne lehetőséged, hiszen ez is formálhatja a gondolkodásodat és sokat adhat az élményhez. Fontos mentálisan felkészülni arra, hogy a megszokottaktól eltérően fogsz élni, és az alkalmazkodás valószínűleg több időt vesz igénybe, mint amire számítasz. Emiatt sem javaslom, hogy például túl sok kreditet vegyél fel kedvezményes tanrendben az otthoni egyetemen. Hagyj elég időt arra, hogy ismerkedj, utazz, elmerülj a kultúrában, a kinti egyetem nyújtotta lehetőségeket a lehető legjobban kihasználd és élvezd a változást.
Szerző: Kovács Anna
Képek: Pixabay
oldalán találsz. Friss tartalmakért kövesd a Campus Mundi Facebook oldalát és Instagramját is!
A CAMPUS MUNDI PROGRAM AZ EFOP-3.4.2 KIEMELT PROJEKT „CAMPUS MUNDI - FELSŐOKTATÁSI MOBILITÁSI ÉS NEMZETKÖZIESÍTÉSI PROGRAM” CÍMEN AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS MAGYARORSZÁG KORMÁNYÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL, AZ EURÓPAI SZOCIÁLIS ALAP TÁRSFINANSZÍROZÁSÁVAL 6,9 MRD. FT EFOP ÉS 2,3 MRD. FT VEKOP FORRÁSSAL VALÓSUL MEG A TEMPUS KÖZALAPÍTVÁNY KEZELÉSÉBEN. PROJEKTSZÁM: EFOP-3.4.2-VEKOP-15-2015-00001
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.